Whatsonstage Awards Nominations Announced

1 December 2016


Sonia Friedman Productions 2016 West End shows have received 21 Nominations across 14 categories including Best New Play, Best New Musical and Best Musical Revival.

Best Actor in a Play, sponsored by Radisson Blu Edwardian

Ian Hallard for The Boys in the Band

Ian McKellen for No Man's Land

Jamie Parker for Harry Potter and the Cursed Child

Kenneth Branagh for The Entertainer

Ralph Fiennes for Richard III

 

Best Actress in a Musical, sponsored by The Hippodrome Casino

Amber Riley for Dreamgirls

Carrie Hope Fletcher for Chitty Chitty Bang Bang

Devon-Elise Johnson for Half a Sixpence

Glenn Close for Sunset Boulevard

Sheridan Smith for Funny Girl

 

Best Supporting Actor in a Play

Anthony Boyle for Harry Potter and the Cursed Child

Derek Jacobi for Romeo and Juliet

Freddie Fox for Travesties

Jonjo O'Neill for Unreachable

Paul Thornley for Harry Potter and the Cursed Child

 

Best Supporting Actress in a Play, sponsored by Tonic Theatre

Jenna Russell for Doctor Faustus

Meera Syal for Romeo and Juliet

Noma Dumezweni for Harry Potter and the Cursed Child

Poppy Miller for Harry Potter and the Cursed Child

Vanessa Redgrave for Richard III

 

Best Supporting Actor in a Musical, sponsored by Encore Radio

Adam J Bernard for Dreamgirls

Ian Bartholomew for Half a Sixpence

Joel Montague for Funny Girl

Trevor Dion Nicholas for Aladdin

Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar

 

Best New Play, sponsored by JHI Marketing

The Comedy About A Bank Robbery

The Flick

Harry Potter and the Cursed Child

Intelligent Homosexual's Guide to Capitalism with a Key to the Scriptures, or iHo

The Mother

 

Best New Musical, sponsored by Shine Creative Solutions

Aladdin

Dreamgirls

Groundhog Day

Half a Sixpence

School of Rock

 

Best Musical Revival, sponsored by R&H Theatricals Europe

Funny Girl

Jesus Christ Superstar

Ragtime

Show Boat

Sunset Boulevard

 

Best Direction

Casey Nicholaw for Aladdin

John Tiffany for Harry Potter and the Cursed Child

Matthew Warchus for Groundhog Day

Michael Mayer for Funny Girl

Rachel Kavanaugh for Half a Sixpence

 

Best Choreography, sponsored by Encore Radio

Andrew Wright for Half a Sixpence

Casey Nicholaw for Aladdin

Casey Nicholaw for Dreamgirls

Drew McOnie for Jesus Christ Superstar

Peter Darling for Groundhog Day

 

Best Costume Design

Gregg Barnes for Aladdin

Gregg Barnes for Dreamgirls

Katrina Lindsay for Harry Potter and the Cursed Child

Matthew Wright for Funny Girl

Paul Brown for Half a Sixpence

 

Best Set Design

Bob Crowley for Aladdin

Christine Jones for Harry Potter and the Cursed Child

Lez Brotherston for Show Boat

Miriam Buether for Wild

Rob Howell for Groundhog Day

 

Best Lighting Design, sponsored by White Light

Charlie Morgan Jones for Little Shop of Horrors

Hugh Vanstone for Groundhog Day

Jack Weir for The Boys in the Band

Natasha Katz for Aladdin

Neil Austin for Harry Potter and the Cursed Child

 

Best Video Design, sponsored by PRG XL Video

Andrzej Goulding for Groundhog Day

Finn Ross and Ash Woodward for Harry Potter and the Cursed Child

Finn Ross for The Tempest (RSC)

Laura Perrett for Murder Ballad

Tal Yarden for Lazarus